Home of the Fish Decoy Carving World Championship

GLFDCCA FISH DECOY SHOW RESULTS 2014

 

 

 

Folk-Art Fish Decoys

 Under 5-Inches

1st Maurice Stiff
2. Shaun Reeg
3. Mike Mouch
HM Diana Pearson

  
 

 5 Inch to 10 Inches
1st Shaun Reeg
2. Patti Helget
3. Maurice Stiff
HM Olga Nims
 

 Over 10-Inches
1st Shaun Reeg
2. Maurice Stiff
3. Wayne Baldwin
 

 Two Color

1st Shaun Reeg
2. Mike Mouch
3. Maurice Stiff
HM Rob Goodin

 

 Holiday Themed
1st  Michael Fleshman
2. Wayne Baldwin
3. Mike Mouch

 

 

 Natural Finish

1st  Shaun Reeg
2. Maurice Stiff
3. Wayne Baldwin

HM Mike Mouch

 

 Critters
1st  Wayne Baldwin
2. Al Reeg
3. Dennis & Diana Pearson

 

 Cheaters

1st  Maurice Stiff
2. Shaun Reeg

3. Mike Mouch

HM Wayne Baldwin

   

 Best of Show  Folk-Art Fish Decoys
1st  Shaun Reeg 5 - 10 Inches
2. Maurice Stiff Under 5"
3. Shaun Reeg - Two-Color

 

 

No Holds Barred - Fish Decoys
 

 No Holds Barred
1st A.J. Downey IV
2. Al Reeg
3. Raymond Van Doren

HM Charles Zielke

HM Craig Spink

 

 Best of Show  No-Holds-Barred

   A.J. Downey IV - Injured Perch

 

 

 

Service Working - Fish Decoys

 Bass

1st Scott Morrison
 

 Pike & Musky

1st Wayne Baldwin
2. Jim Schwartz
3. Scott Morrison

HM A.J. Downey IV

HM Scott Morrison

 

 Sunfish & Crappie
1st Scott Morrison
2. Maurice Stiff
3. Jim Schwartz

HM Rob Goodin

HM Anrdrew Gardner

HM Shaun Reeg

 

 Yellow Perch
1st Maurice Stiff
2. Shaun Reeg
 
3. Kerry Wolgast
HM Rob Goodin

 

 Suckers

1st Shawn Reeg
2. Olga Nims
3. Duane Turnnock

HM Maurice Stiff

HM Glen Mergos

HM Scott Morrison

    

 Brook Trout

1st Maurice Stiff
2. Wayne Baldwin
3. Shawn Reeg & AJ Downey IV
HM Kerry Wolgast

HM Scott Morrison

   

 Brown Trout

1st Jim Schwartz & Paul Sparks
2. Scott Morrison
3. Andrew Gardner

 

 Rainbow Trout 
1st Shawn Reeg
2. Jim Schwartz & Paul Sparks
3. Rob Goodin

HM Maurice Stiff

HM Andrew Gardner

 

 Walleye & Sauger 
1st Scott Morrison
2. Rob Goodin
3. Maurice Stiff

 

 Critters 

    

 All Other Warm-Water Fish 
1st  Andrew Gardner
2. Scott Morrison
3. Wayne Baldwin
 

 All Other Cold-Water Fish

1st  Maurice Stiff
2. Kerry Wolgast
3. Shaun Reeg & Rob Goodin
HM Wayne Baldwin

 

 Best of Show - Working Fish Decoys

1st Scott Morrison - Bluegill
2. Maurice Stiff - Yellow Perch
3. Maurice Stiff - Cisco

 

 

 

Decorative - Fish Decoys

 Bass

1st Todd Schulze
2. Curt Soine
3. Dave Moreno

HM Dennis & Diana Pearson

 

 Pike & Musky
1st Rob Goodin
2. Todd Schulze
3. Maurice Stiff
HM Gary Etzler

 

 Sunfish & Crappie
1st Todd Schulze
2. Maurice Stiff
3. Glen Mergos

HM A.J. Downey IV

 

 Yellow Perch 
1st Maurice Stiff
2. Rob Goodin
3. Dave Moreno

 

 Sturgeon
1st  Troy Helget

2. Glen Mergos

3. Maurice Stiff

 

 Brook Trout
1st  Kerry Wolgast
2. Todd Schulze
3. Shaun Reeg & Troy Helget
HM Maurice Stiff
HM Rob Goodin

 

 Rainbow & Brown Trout  

1st Rob Goodin
2. Maurice Stiff
3. Todd Shultz
HM Shaun Reeg & Troy Helget

 

  Minnow - Rainbow Smelt

1st  Cliff Hitchcock
2. Andrew Gardner

3. Maurice Stiff

HM John Jones

 

 Walleye & Sauger 
1st Kerry Wolgast
2. Todd Schulze
3. Rob Goodin
HM Maurice Stiff
 

 All Other Warm-Water Fish
1st  Andrew Gardner
2. Robert Goodin
3. Patti Helget
HM Maurice Stiff
 

 All Other Cold-Water Fish
1st  Andrew Gardner
2. Todd Schulze
3. Kerry Wolgast
HM Cliff Hitchcock
HM Maurice Stiff

 

 Best of Show - Decorative Fish Decoys

1st  Andrew Gardner - Whitefish
2.
Andrew Gardner - Sucker
3. Kerry Wolgast -
Brook Trout

 

 

 

Junior Division - Fish Decoys

 

 Junior - Service Working Fish Decoys
1st Brady Reeg
 

 


 Junior - Decorative Fish Decoys
1st Gracey Henckel
 


 Junior -  Folk-Art Fish Decoys
1st Reese Gardner

2. Brady Reeg

3. Skylar Stiff

HM Makayla Henckel

 


 Best of Show - Junior Division
1st Reese Gardner

2. Brady Reeg

3. Gracie Henckel

 

 

 

Jigging Sticks

 Deluxe Jig Sticks

1st  Sonny Bashore
2. Cliff Hitchcock
3. Jim Schwartz
 

 Working Jig Sticks

1st  Ronnie Mapes
2. Wayne Baldwin
3. Mike Mouch
HM Craig Spink

 

 Natural Finish Jig Sticks
1st  Wayne Baldwin
2. Glenn Mergos
3. A.J. Downey IV
HM Ronnie Mapes

 

 

 Best of Show  Jigging Sticks

  Sonny Bashore

 

 

 

Decorative Carvings

 

 Cold-Water Fish

1st Sonny Bashore
2. Gary Etzler
3. Ronnie Mapes

 

 Warm-Water Fish

1st Ronnie Mapes
2. Olga Nims
3. Ted Fisher

HM Craig Spink

 

 Fish Plaques

1st  Ronnie Mapes
2. Ted Fisher
3. Mike Mouch
 

 Best of Show - Decorative Carvings

 Sonny Bashore - Cold Water Fish

 

 

 

Darkhouse Commander in Chief

 

1st A. J. Downey IV - "Dying Perch"

2. Maurice Stiff    -  "Dottie Junior"

3. Scott Morrison  -  "Bleeding Shad"

HM Shaun Reeg   -   "Musky Slayer"

 

Collaborative Fish Decoy Challenge

 

1st  Robert Goodin/Shaun Reeg - Cutthroat Trout

2. Maurice Stiff/Shaun Reeg  -  Brown Trout

3. Scott Morrison/Dave Pawlak  -  Golden Rainbow

HM Andrew Gardner/Shaun Reeg - Lake Trout

 

 

 

2014 - Best of Show Winners

 

 Junior - Best of Show - Reese Gardner  -  Hudson, FL

      

 

 Jigging Stick - Best of Show - Sonny Bashore  -  Paulding, OH

  

 

 No Holds Barred Decoy - Best of Show - A. J. Downey IV - Newberry, MI
 

 

 Decorative Carving - Best of Show - Sonny Bashore  -  Paulding, MI

 

    

 Best Working Fish Decoy in the World - Scott Morrison  -  Belleville, WV
  

 

 Best Decorative Fish Decoy in the World - Andrew Gardner - Hudson, FL

  

 
 Best Folk-Art Fish Decoy in the World - Shaun Reeg - Bronson, MI

    

 

 2014 - Best Fish Decoy in the World - Andrew Gardner